Özel Bornova Dent. Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Diş ağrısına ne iyi gelir sorusu, diş ağrısı nedeniyle ciddi sorunlar yaşayan, yaşam kalitesi tamamıyla olumsuz etkilenen kişiler tarafından oldukça sorulmaktadır. Diş ağrısı, kişilerin oldukça canını yakan bir ağrı olması sebebiyle bir an önce kalıcı çözümlerin uygulanması ve bunun içinde bir diş hekimine muayene olunması gerekmektedir.

Diş ağrısı, herhangi bir ön belirti vermeden bir an da ortaya çıkabilmekte ve insanlar bu ağrıya hazırlıksız yakalanabilmektedir. Bu noktada, bir diş hekimine gitmeden önce geçici olarak bu ağrıları giderebilmek kimi zaman mümkündür. Soruna yönelik olarak farklı tedavilerin uygulandığı diş sağlığında geçici olarak ağrılara iyi gelen uygulamalar şunlardır:

  • Hassasiyet giderici, içeriğinde florür ve potasyum bulunan diş macunu kullanımı
  • Ağız bakım suyu ile gargara
  • Ilık ve tuzlu suyla gargara
  • Yumuşak diş fırçası kullanımı ile diş fırçalama
  • Diş ipi ya da arayüz diş fırçası kullanımı

Diş Ağrısının Nedenleri

Diş ağrısına ne iyi gelir sorusunun cevabı için ağrının nedeni tespit edilmelidir. Diş ağrıları farklı nedenlerden dolayı ortaya çıkabilmektedir fakat diş ağrına neden olan en büyük etken; diş çürüğüdür. Diş çürüğü yanında diş minesinin zarar görmesi, diş eti hastalıkları gibi nedenler de dişte ağrı hissedilmesine neden olabilir ve bu durumlar en kısa sürede tedavi edilmelidir. Aksi durumda, onarılması ve tedavi edilmesi daha zor sorunlara yol açılabilmektedir. Genel olarak dişte ağrı hissedilmesinin nedenleri şunlardır:

  • Diş çürümesi
  • Dentin hassasiyet
  • Diş eti hastalıkları
  • Yansıma ağrısı
  • 20’lik diş

Diş ağrısına neden olan tüm bu etkenler, diş tedavisi gerektiren, tedavi edilmediği zaman da ilerleyerek daha fazla hasarın yaşanmasına neden olan etkenlerdir. Bu sebeple, bu ağrıların giderilmesi için geçici uygulamalar kalıcı çözümler sağlamamaktadır.

Diş Ağrısının Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Diş ağrısına ne iyi gelir sorusunun aslında tek cevabı; soruna yönelik olarak uygulanacak diş tedavileridir. Diş tedavisi dışında kalan tüm uygulamalar kısa süreli rahatlama etkisi göstermekte ve çoğu zaman diş sorunlarının zaman geçtikçe artmasına neden olmaktadır. Bu sebeple sorunun tespit edilmesi, ağrıya neden olan durumun belirlenmesi ve hastalığın ilerlememesi için diş hekimine başvurulmalı ve kalıcı çözümler için tedaviye başlanmalıdır.

Diş çürümesi, diş ağrına en çok neden olan durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Tüketilen besin maddeleri, çürük oluşumu olan diş çevresinde birikmekte ve diş pulpasına kadar ulaşmaktadır. Bu durum, şiddetli ağrının hissedilmesine neden olmaktadır. Bu sorunun giderilebilmesi için çürük dişin çekilmesi, dolgu ya da kanal tedavileri uygulanmaktadır.

20’lik diş, insanlara en fazla soru yaratan dişlerdir. Bu dişler, en arkada bulunduğu ve sağlıklı bir şekilde çıkacak yer bulamadığı için gömülü olarak kalmakta ve iyi temizlenememektedir. Bu gibi durumlarda da diş çürümeye başlamaktadır. 20’lik diş ağrısı durumunda en kesin çözüm; bu dişin çekilmesidir çünkü 20’lik diş, kendinden bir önceki dişin de hasar görmesine neden olabilmektedir.

Diş eti hastalıkları, sağlıklı dişlerde de görülebilen bir hastalıktır ve dişlerde ağrı hissedilmesine nende olabilmektedir. Dişetlerinin şişmesi, kanaması ve apse yapması gibi durumlar diş hastalığı göstergesidir ve tedavi edilmelidir. Bu tedaviler sonunda dişte hissedilen ağrılar da son bulmaktadır.

Kısacası diş ağrısına ne iyi gelir sorusunun en kesin cevabı ve uzmanlar tarafından önerilen yolu; diş tedavi uygulamasıdır.

Paylaş:

Manavkuyu Mah.

236 Sok. No:1/B BAYRAKLI

0 232 343 56 08

Hemen Arayın!

Çalışma Saatleri

Hafta içi: 10:00 - 20:00 Cumatesi: 10:00 - 18:00

Mail Adresi

info@bornovadent.com.tr