Özel Bornova Dent. Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği

Diş İpi Nasıl Kullanılır?

Diş İpi Nasıl Kullanılır?

Diş ipi nasıl kullanılır sorusu, dişlerinin temizliğini yalnızca diş fırçası ve diş macunu aracılığı ile yapan ve diş ipi kullanma deneyimi olmayan kişiler tarafından sıklıkla sorulmaktadır. Diş ipi kullanımı oldukça basittir ve bununla birlikte diş sağlığı için sağladığı fayda oldukça yüksektir. Çünkü diş macunu ve diş fırçası ile yapılan ağız bakımı, dişlerin yalnızca bir kısmının temizlenmesini sağlamaktadır ve dişlerin tamamen temizlenmesi için diş ipi kullanımı zorunlu olmaktadır.

Diş ipleri piyasada farklı boyutlarda satılmaktadır ve en yaygını uzunluğunu kendinizin ayarlayarak kopartabileceği iplerdir. Doğru bir şekilde diş ipi kullanmak için yapılması gereken ise; bu ipten yaklaşık 40 ya da 50 cm kesmek ve diş aralarına geçirmektir. Daha sonra sert olmayan hamlelerle ve diş etine zarar vermeden diş aralıkları temizlenmelidir. Bir diş temizlendikten ve bir sonraki dişe geçtikten sonra ipin kullanılmayan kısmını kullanmaya özen gösterilmelidir.

Diş ipi kullanmak zaman alcı bir işlemdir çünkü tüm diş aralıkları tek tek temizlenmektedir. Dolayısı ile mümkün olduğunca sabırlı olunmalıdır ve diş sağlığının korunması için bu işlem düzenli olarak yapılmalıdır.

Diş İpi Kullanmanın Faydaları

Diş ipi kullanmaya başlamadan önce ve diş ipi nasıl kullanılır sorusunu yanıtlamadan önce bilinmesi gerekenler; diş ipi kullanımının faydalarıdır. Diş ipi ile diş temizliği uygulaması zaman alıcı bir faaliyet olduğundan dolayı çoğunlukla tercih edilmemektedir fakat bu uygulamaya yalnızca birkaç dakika ayırarak tamamen sağlıklı dişlere sahip olabilmek mümkündür.  Diş ipi kullanmanın faydaları kısaca şunlardır:

  • Ağız bakımının ve hijyeninin gerçekleşmesi sağlanır
  • Dişler arasında kalan gıda artıklarının temizlenmesini ve bu gıdaların koku yapmasını önler
  • Diş eti kanamalarının önüne geçer
  • Diş taşı oluşumuna engel olur
  • Çürük oluşumuna engel olur

Diş aralarında kalan gıda artıkları, dişlerin düzenli olarak fırçalanması durumunda dahi olduğu yerde kalabilmekte ve plak oluşumu ile birlikte dişin çürümeye başlamasına nende olabilmektedir. Bu noktada diş ipleri, dişlerin fırçalanması ile birlikte uygulandığında, ağızda tam bir temizliğin gerçekleşmesini sağlamaktadır. Bu sebeple diş ipi nasıl kullanılır diye öğrenmekte ve çocuklara da öğretmek de fayda bulunmaktadır. Çünkü diş ipi kullanma alışkanlığı erken kazandırıldığında yaşamda yer etmektedir.

Diş İpi Çeşitleri Nelerdir?

Piyasada oldukça fazla diş ipi markası ve farklı diş ipi formatı vardır. Dolayısı ile diş ipi nasıl kullanılır sorusunun cevabı, tercih edilecek olan diş ipine göre değişkenlik göstermektedir. Naylon diş ipleri, sıkı dişler arasında kolaylıkla aşınabilmekte ve zarar görerek kopabilmektedir. PTFE diş ipleri ise naylon iplere göre daha sağladır ve sıkışık dişlerin arasında bile kolaylıkla kullanılabilmektedir. Bu sebeple PTFE diş ipleri piyasada naylon ipe göre daha yüksek fiyattan satılmaktadır. Ayrıca ölçüsü ayarlanarak istenildiği kesilebilen diş ipleri dışında çatallı ya da kürdanlı olarak adlandırılan, kullanılması daha kolay diş ipleri de bulunmaktadır.

Detaylı bilgi almak için https://bornovadent.com.tr/ortodonti/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Paylaş:

Manavkuyu Mah.

236 Sok. No:1/B BAYRAKLI

0 232 343 56 08

Hemen Arayın!

Çalışma Saatleri

Hafta içi: 10:00 - 20:00 Cumatesi: 10:00 - 18:00

Mail Adresi

info@bornovadent.com.tr