Özel Bornova Dent. Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği

Dişler Nasıl Fırçalanır?

Dişler Nasıl Fırçalanır?

Dişler nasıl fırçalanır, ağız bakımı nasıl yapılır, çürük ve tartar oluşumunun önüne nasıl geçilir sorularının cevabı, dişleri doğru bir şekilde fırçalanmasından geçmektedir. Çoğu insan dişlerini doğru fırçaladığını zannetmekte ve herhangi bir diş problemi yaşadığında ve bu nedenle diş hekimine danıştığında aslında dişlerini hiç de doğru fırçalamadığının farkına varmaktadır. Dolayısı ile herhangi bir diş sorunu yaşamadan önce dişlerin nasıl doğru fırçalanacağını öğrenmek gerekmektedir.

Doğru ve olması gerektiği gibi diş fırçalama adımları şunlardır:

  • Öncelikle dişlerin dış yüzeyleri yukarıdan aşağı, aşağıdan yukarı hareketlerle fırçalanmalıdır.
  • Dişlerin dış yüzeylerinin fırçalanması bittikten sonra dişlerin iç yüzeyleri aşağı yukarı ve yukarı aşağı hareketlerle fırçalanmalıdır.
  • Ağızdaki tüm dişlerin üst yüzey kısımları yani çiğneme alanları fırçalanmalıdır.
  • Son olarak da dil bölgesi hafif hareketlerle fırçalanmalıdır.

Sağlıklı bir ağız ve diş yapısı için diş fırçalama süresi minimum iki dakika olmalıdır ve diş fırçalamak için aceleci davranılmamalı, tüm dişlerin temizlendiğinden emin olunmalıdır.

Diş Fırçalamada Diş Fırçası Etkisi

Piyasada oldukça farklı özellikler sunulan birbirinden farklı diş fırçaları bulunmaktadır. Ayrıca dişler nasıl fırçalanır? sorusuna diş fırçasının etkisi büyüktür. Her ne kadar farklı kıl yapılarında ve farklı özelliklere sahip diş fırçaları olsa da diş hekimleri tarafından önerilen diş fırçaları; yumuşak ve sık kıllı olan diş fırçalarıdır. Çünkü bu diş fırçaları, dişlerde oluşan plakları ve dişlerin arasında kalan besin maddeleri artıklarını en iyi şekilde çıkartmaya yaramaktadır.

Diş fırçası seçimi yaparken özellikle küçük yapılı diş fırçaları tercih edilmelidir. Çünkü büyük yapılı diş fırçaları, ön dişler üzerinde etkisini gösterirken; arkada bulunan azı dişlere ve 20’lik dişlere pek etki etmemekte, bu dişlerin tam olarak temizlenmesine yarar sağlamamaktadır. Bu sebeple küçük diş fırçaları, arkada bulunan azı dişlerle birlikte ön dişleri ve diş aralıklarını da en iyi şekilde temizlemektedir.

Diş Fırçalamada Diş Macunu Etkisi

Dişler nasıl fırçalanır? sorusu kadar önemli olan bir diğer konu ise diş macunu seçimidir. Tıpkı diş fırçaları gibi diş macunları da piyasada farklı özellikleri ile ön plana çıkmaktadır. Dolayısı ile her birey, kendi diş sağlığı durumuna göre diş macunu seçimi yapmalıdır. Örneğin; dişlerinde hassasiyet bulunan kişiler, hassasiyet önleyici ve onarıcı diş macunu tercih etmelidir.

Dişlerde oluşan plak, tartar, lekeler ve diş etlerinde bulunan iltihaplar için ayrı ayrı diş macunları üretilmektedir. Diş sağlığına önem veren ve dişlerindeki sağlığı korumak isteyen kişiler, kendi durumlarını değerlendirerek ihtiyaç duyduğu diş macunu belirlemelidir. Unutulmamalıdır ki; doğru bir şekilde diş fırçalanması yalnızca diş fırçalama hareketlerinin doğru yapılması ile değil; aynı zamanda doğru diş macununun ve doğru diş fırçasının tercih edilmesi ile gerçekleşmektedir. Ayrıca dişler nasıl fırçalanır bilgisine artık sahip olan kişiler, diş ipi kullanımıyla da ağız ve diş sağlıklarını korumalıdırlar.

Detaylı bilgi almak için https://bornovadent.com.tr/dis-beyazlatma-bleaching/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

 

Paylaş:

Manavkuyu Mah.

236 Sok. No:1/B BAYRAKLI

0 232 343 56 08

Hemen Arayın!

Çalışma Saatleri

Hafta içi: 10:00 - 20:00 Cumatesi: 10:00 - 18:00

Mail Adresi

info@bornovadent.com.tr