Özel Bornova Dent. Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği

Periodontoloji (Diş Eti Hastalıkları Tedavisi)

Periodontoloji (Dişeti Hastalıkları Tedavisi)

Periodontoloji, dişleri çevreleyen dokular, iltihabi hastalıklar ve bunların tedavisi ile ilgilenen ana bilim dalıdır. Periodontitis, dişleri destekleyen çevre dokularda spesifik mikroorganizmalar tarafından oluşturulan, periodontal ligament ve alveoler kemikte ilerleyen yıkım , periodontal cep oluşumu, dişeti çekilmesi veya her ikisi ile sonuçlanan iltihabi bir hastalıktır.

Periodontal hastalıkların oluşmasında genetik, çevresel ve sistematik faktörlerde rol almaktadır. Epilepsi, diyabet, kalp damar hastalıkları, down sendromu, AIDS ve kan hastalıkları da sistemik faktörler içinde sayılabilir.

Periodontal hastalığın en sık rastlanılan belirtisi dişetlerinde görülen kanamadır. Bu durumda dişetlerinin kızarık, parlak ve şişkin görünümde olduğu gözlenir. Ayrıca bu belirtilere ek olarak ağız kokusu, dişetlerinde kanama ve dişlerde hassasiyet de eşlik edebilir.

Günümüzde her yaşta gözlenebilen periodontal hastalıklar her bireyi farklı boyutlarda etkilemektedir. Çoğu zaman ağrı gibi rahatsız edici bir semptom gözlenmediği için belirti vermeden ilerleyebilmektedir. Bu durumda ilerlemiş periodontal hastalığı bulunan bireylerde, diş destek dokularındaki yıkım sebebiyle çürüğü bulunmayan sağlam diş kayıpları gözlenebilmektedir.

Periodontal tedavi ile sağlıksız olan dişlerin olabildiğince uzun süre ağızda kalması amaçlanmaktadır.Periodontal hastalığın tipi ve şiddetine göre değişik tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Bu yöntemler; öncelikle ağız hijyeni eğitimi, diş taşı temizliği, kök yüzeyi düzleştirilmesi, rejeneratif, rekonstrüktif ve mukogingival operasyonlar olarak özetlenebilir.

Ayrıca yüksek gülme hattı olan bireylerin diş eti estetiğini sağlamak da, periodontal tedavi kapsamına girmektedir. Hastalığın tipi ve şiddeti; hastanın alışkanlıkları ve hekim ile olan koordinasyonu, ağız hijyeninin standardı, tedavi planlaması ve başarısını doğrudan etkilemektedir.

Periodontal tedavi, erken teşhis ile gerekli müdahaleler yapıldığında sonuçları kesin ve hasta memnuniyetinin en yüksek oranda olduğu bir tedavi şeklidir. Bu yüzden düzenli dişhekimi kontrolü her zaman önemlidir.

Profesyonel Ekip

Uzman kadromuz ile en iyi hizmeti sunmaktayız.

Güncel Tedavi

Son teknoloji ile güncel tedavi yöntemleri.

Konforlu Ofis

Hijyenik ve konforlu ofisimiz ile hizmetinizdeyiz.

Güleryüzlü Ekip

Güleryüzlü ekibimiz ile sizlerin hizmetindeyiz.

Comments are closed.

Manavkuyu Mah.

236 Sok. No:1/B BAYRAKLI

0 232 343 56 08

Hemen Arayın!

Çalışma Saatleri

Hafta içi: 10:00 - 20:00 Cumatesi: 10:00 - 18:00

Mail Adresi

info@bornovadent.com.tr